WSL2010R1400FTB
Mfr.Part #
WSL2010R1400FTB
Description
RES 0.14 OHM 1% 1/2W 2010
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
170°C
Series :
WSL
Resistance :
140mOhms
Size / Dimension :
0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
WSL2010R1400FTB
Vishay / Dale WSL2010R1400FTB
WSL Series, Metal Element, 140mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C