WSL2010R0400FEB
Mfr.Part #
WSL2010R0400FEB
Description
RES 0.04 OHM 1% 1/2W 2010
Stock
164
In Stock :
164
Resistance :
40mOhms
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
2010 (5025 Metric)
Voltage - Rated :
140mV
Supplier Device Package :
2010
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
5025
Series :
WSL
Length :
5mm
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
500mW
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Number of Pins :
2
Military Standard :
Not
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Contact Plating :
Tin
Depth :
2.54mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
2.5mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Case Code (Imperial) :
2
Voltage - Rated DC :
140mV
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height :
635μm
Size / Dimension :
0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
170°C
Datasheets
WSL2010R0400FEB
Vishay / Dale WSL2010R0400FEB
WSL Series, Metal Element, 40mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C