WSL2010R0390FEK
Mfr.Part #
WSL2010R0390FEK
Description
RES 0.039 OHM 1% 1/2W 2010
Resistance :
39mOhms
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Tin
2010 (5025 Metric)
Number of Pins :
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
170°C
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
2.54mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Bulk
Series :
WSL
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Length :
5.08mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Datasheets
WSL2010R0390FEK
Vishay / Dale WSL2010R0390FEK
WSL Series, Metal Element, 39mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C