WSL2010R0260DEA18
Mfr.Part #
WSL2010R0260DEA18
Description
RES 0.026 OHM 0.5% 1W 2010
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
5.08mm
Contact Plating :
Tin
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
170°C
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.5%
Width :
2.54mm
Series :
WSL-HP
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Size / Dimension :
0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
Power (Watts) :
1W
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Resistance :
26mOhms
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Height :
635μm
Power Rating :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
WSL2010R0260DEA18
Vishay / Dale WSL2010R0260DEA18
WSL-HP Series, Metal Element, 26mOhms, 1W, ±0.5%, -65°C~170°C