WSL2010R0250FTB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL2010R0250FTB
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.025 OHM 1% 1/2W 2010
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
WSL
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Metal Element
Width :
2.5mm
Termination :
SMD/SMT
Length :
5mm
Supplier Device Package :
Number of Pins :
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Max Operating Temperature :
170°C
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
25mOhms
Contact Plating :
Lead, Tin
Height :
635μm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
500mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
WSL2010R0250FTB
Vishay / Dale WSL2010R0250FTB
WSL Series, Metal Element, 25mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C