WSL2010R0240FTA18
Mfr.Part #
WSL2010R0240FTA18
Description
RES 0.024 OHM 1% 1W 2010
Resistance :
24mOhms
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
1W
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Width :
2.54mm
Max Operating Temperature :
170°C
Size / Dimension :
0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
Length :
5.08mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
WSL-HP
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Power (Watts) :
1W
Min Operating Temperature :
-65°C
Published :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Datasheets
WSL2010R0240FTA18
Vishay / Dale WSL2010R0240FTA18
WSL-HP Series, Metal Element, 24mOhms, 1W, ±1%, -65°C~170°C