WSL1206R0680FBA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL1206R0680FBA
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES 0.068 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Length :
3.2mm
Published :
Power Rating :
250mW
Resistance :
68mOhms
Packaging :
Bulk
Composition :
Metal Element
Operating Temperature :
-65°C~170°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
170°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Package / Case :
Height :
635μm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
WSL
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Width :
1.6mm
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
WSL1206R0680FBA
Vishay / Dale WSL1206R0680FBA
WSL Series, Metal Element, 68mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C