WSL1206R0600FEK
Mfr.Part #
WSL1206R0600FEK
Description
RES 0.06 OHM 1% 1/4W 1206
Power Rating :
250mW
Number of Pins :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Operating Temperature :
170°C
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Tin
Length :
3.2mm
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-65°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Height :
635μm
Depth :
1.6mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Series :
WSL
Width :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Resistance :
60mOhms
Supplier Device Package :
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Datasheets
WSL1206R0600FEK
Vishay / Dale WSL1206R0600FEK
WSL Series, Metal Element, 60mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C