WSL1206R0500FEK18
Mfr.Part #
WSL1206R0500FEK18
Description
RES 0.05 OHM 1% 1/2W 1206
Supplier Device Package :
Number of Pins :
2
Published :
Width :
1.6mm
Power Rating :
250mW
Package / Case :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Military Standard :
Not
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
170°C
Length :
3.2mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Resistance :
50MOhms
Termination :
SMD/SMT
Height :
635μm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
WSL-HP
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Depth :
1.6mm
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Bulk
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Datasheets
WSL1206R0500FEK18
Vishay / Dale WSL1206R0500FEK18
WSL-HP Series, Metal Element, 50mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C