WSL1206R0470FEK
Mfr.Part #
WSL1206R0470FEK
Description
RES 0.047 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Width :
1.6mm
Resistance :
47mOhms
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Weight :
16.187578mg
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Case Code (Metric) :
Power Rating :
250mW
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
170°C
Number of Pins :
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Datasheets
WSL1206R0470FEK
Vishay / Dale WSL1206R0470FEK
WSL Series, Metal Element, 47mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C