WSL1206R0440DTA18
Mfr.Part #
WSL1206R0440DTA18
Description
RES 0.044 OHM 0.5% 1/2W 1206
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
WSL-HP
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Resistance :
44mOhms
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
WSL1206R0440DTA18
Vishay / Dale WSL1206R0440DTA18
WSL-HP Series, Metal Element, 44mOhms, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -65°C~170°C