WSL1206R0390FTA
Mfr.Part #
WSL1206R0390FTA
Description
RES 0.039 OHM 1% 1/4W 1206
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Width :
1.6mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Package / Case :
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Length :
3.2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height :
635μm
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
170°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Resistance :
39mOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
14 Weeks
Datasheets
WSL1206R0390FTA
Vishay / Dale WSL1206R0390FTA
WSL Series, Metal Element, 39mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C