WSL1206R0160FEK18
Mfr.Part #
WSL1206R0160FEK18
Description
RES 0.016 OHM 1% 1/2W 1206
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
170°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
WSL-HP
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Length :
3.2mm
Packaging :
Bulk
Power Rating :
250mW
Width :
1.6mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Tolerance :
±1%
Resistance :
16MOhms
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Datasheets
WSL1206R0160FEK18
Vishay / Dale WSL1206R0160FEK18
WSL-HP Series, Metal Element, 16mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C