WSL1206R0110FEK
Mfr.Part #
WSL1206R0110FEK
Description
RES 0.011 OHM 1% 1/4W 1206
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Package / Case :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Resistance :
11MOhms
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
250mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
1.6mm
Series :
WSL
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
170°C
Number of Pins :
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Length :
3.2mm
Lead Free :
Lead Free
Published :
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-65°C~170°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
WSL1206R0110FEK
Vishay / Dale WSL1206R0110FEK
WSL Series, Metal Element, 11mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C