WSL0805R2000JTG
Mfr.Part #
WSL0805R2000JTG
Description
RES 0.2 OHM 5% 1/8W 0805
0805 (2012 Metric)
Contact Plating :
Lead, Tin
Supplier Device Package :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
200mOhms
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
170°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Power Rating :
125mW
Factory Lead Time :
20 Weeks
Series :
WSL
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Length :
2.03mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.27mm
Published :
Height :
330μm
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Datasheets
WSL0805R2000JTG
Vishay / Dale WSL0805R2000JTG
WSL Series, Metal Element, 200mOhms, 0.125W 1/8W, ±5%, -65°C~170°C