WSL0805R1400FEA18
Mfr.Part #
WSL0805R1400FEA18
Description
RES 0.14 OHM 1% 1/4W 0805
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
WSL-HP
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Power Rating :
125mW
Resistance :
140mOhms
AEC-Q200
Published :
Datasheets
WSL0805R1400FEA18
Vishay / Dale WSL0805R1400FEA18
WSL-HP Series, Metal Element, 140mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C