WSL0805R1200FEA18
Mfr.Part #
WSL0805R1200FEA18
Description
RES 0.12 OHM 1% 1/4W 0805
Stock
90
In Stock :
90
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
2.03mm
Max Operating Temperature :
170°C
Ratings :
AEC-Q200
Military Standard :
Not
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Width :
1.27mm
Power Rating :
125mW
Resistance :
120mOhms
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Height :
330.2μm
Supplier Device Package :
0805
Number of Terminations :
2
Depth :
1.27mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
WSL-HP
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
32 Weeks
Datasheets
WSL0805R1200FEA18
Vishay / Dale WSL0805R1200FEA18
WSL-HP Series, Metal Element, 120mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C