WSL0805R1000FTG
Mfr.Part #
WSL0805R1000FTG
Description
RES 0.1 OHM 1% 1/8W 0805
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Resistance :
100mOhms
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power Rating :
125mW
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Series :
WSL
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
170°C
Lead Free
Length :
2.03mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Height :
330μm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Ratings :
AEC-Q200
Width :
1.27mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
WSL0805R1000FTG
Vishay / Dale WSL0805R1000FTG
WSL Series, Metal Element, 100mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C