WSL0805R0800FTG
Mfr.Part #
WSL0805R0800FTG
Description
RES 0.08 OHM 1% 1/8W 0805
AEC-Q200
Length :
2mm
Width :
1.25mm
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Composition :
Metal Element
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
170°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Case Code (Metric) :
Power Rating :
125mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
2
Height :
330μm
Resistance :
80mOhms
Datasheets
WSL0805R0800FTG
Vishay / Dale WSL0805R0800FTG
WSL Series, Metal Element, 80mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C