WSL0805R0760FTG
Mfr.Part #
WSL0805R0760FTG
Description
RES 0.076 OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
2.03mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
1.27mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Resistance :
76mOhms
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
170°C
Height :
330μm
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
125mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Datasheets
WSL0805R0760FTG
Vishay / Dale WSL0805R0760FTG
WSL Series, Metal Element, 76mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C