WSL0805R0650FTG
Mfr.Part #
WSL0805R0650FTG
Description
RES 0.065 OHM 1% 1/8W 0805
Resistance :
65mOhms
Factory Lead Time :
20 Weeks
Height :
330μm
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
170°C
Published :
Length :
2.03mm
Tape and Reel (TR)
Width :
1.27mm
Series :
WSL
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power Rating :
125mW
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
WSL0805R0650FTG
Vishay / Dale WSL0805R0650FTG
WSL Series, Metal Element, 65mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C