WSL0805R0640FTG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL0805R0640FTG
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.064 OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Supplier Device Package :
Resistance :
64mOhms
Series :
WSL
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
2.03mm
Width :
1.27mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
170°C
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Composition :
Metal Element
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
125mW
Height :
330μm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
20 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
WSL0805R0640FTG
Vishay / Dale WSL0805R0640FTG
WSL Series, Metal Element, 64mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C