WSL0805R0600FEB
Mfr.Part #
WSL0805R0600FEB
Description
RES 0.06 OHM 1% 1/8W 0805
0805 (2012 Metric)
Radiation Hardening :
No
Width :
1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
170°C
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Case Code (Metric) :
Height :
330μm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
2mm
Series :
WSL
REACH SVHC :
No SVHC
Resistance :
60mOhms
Supplier Device Package :
Tolerance :
±1%
Published :
Number of Pins :
2
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Voltage - Rated :
80mV
Factory Lead Time :
30 Weeks
Voltage - Rated DC :
80mV
Case Code (Imperial) :
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Voltage - Rated AC :
80mV
Power Rating :
125mW
Ratings :
AEC-Q200
Depth :
1.27mm
Datasheets
WSL0805R0600FEB
Vishay / Dale WSL0805R0600FEB
WSL Series, Metal Element, 60mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C