WSL0805R0500DBA
Mfr.Part #
WSL0805R0500DBA
Description
RES 0.05 OHM 0.5% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
2.03mm
Power Rating :
125mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Series :
WSL
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Supplier Device Package :
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Published :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Width :
1.27mm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Resistance :
50MOhms
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
WSL0805R0500DBA
Vishay / Dale WSL0805R0500DBA
WSL Series, Metal Element, 50mOhms, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -65°C~170°C