WSL0805R0470DEA
Mfr.Part #
WSL0805R0470DEA
Description
RES 0.047 OHM 0.5% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
330μm
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Max Operating Temperature :
170°C
Power Rating :
125mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
2.03mm
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Factory Lead Time :
30 Weeks
Width :
1.27mm
Resistance :
47mOhms
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
WSL0805R0470DEA
Vishay / Dale WSL0805R0470DEA
WSL Series, Metal Element, 47mOhms, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -65°C~170°C