WSL0805R0400FEK
Mfr.Part #
WSL0805R0400FEK
Description
RES 0.04 OHM 1% 1/8W 0805
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power Rating :
125mW
Height :
330μm
Supplier Device Package :
1 (Unlimited)
Length :
2mm
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Resistance :
40mOhms
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±1%
Series :
WSL
Width :
1.2mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-65°C
Depth :
1.27mm
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
170°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Factory Lead Time :
30 Weeks
Datasheets
WSL0805R0400FEK
Vishay / Dale WSL0805R0400FEK
WSL Series, Metal Element, 40mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C