WSL0805R0400FEA18
Mfr.Part #
WSL0805R0400FEA18
Description
RES 0.04 OHM 1% 1/4W 0805
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
40mOhm
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Factory Lead Time :
32 Weeks
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Contact Plating :
Tin
Working Voltage :
0.1V
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Lead Free :
Lead Free
Depth :
700μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Height :
330μm
Series :
WSL-HP
REACH SVHC :
Unknown
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Power Rating :
125mW
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
250mW
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
WSL0805R0400FEA18
Vishay / Dale WSL0805R0400FEA18
FIXED RESISTOR WSL-HP Series, Metal Element, 40mOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C