WSL0805R0390FEA
Mfr.Part #
WSL0805R0390FEA
Description
RES 0.039 OHM 1% 1/8W 0805
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Height :
330μm
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-65°C~170°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Published :
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power Rating :
125mW
Metal Element
Max Operating Temperature :
170°C
Width :
1.27mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Resistance :
39mOhms
Length :
2.03mm
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Datasheets
WSL0805R0390FEA
Vishay / Dale WSL0805R0390FEA
WSL Series, Metal Element, 39mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C