WSL0805R0290JEA
Mfr.Part #
WSL0805R0290JEA
Description
RES 0.029 OHM 5% 1/8W 0805
Factory Lead Time :
30 Weeks
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
29mOhms
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
125mW
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Datasheets
WSL0805R0290JEA
Vishay / Dale WSL0805R0290JEA
WSL Series, Metal Element, 29mOhms, 0.125W 1/8W, ±5%, -65°C~170°C