WSL0805R0250DTG18
Mfr.Part #
WSL0805R0250DTG18
Description
RES 0.025 OHM 0.5% 1/4W 0805
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Width :
1.27mm
Max Operating Temperature :
170°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Length :
2.03mm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
22 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Tolerance :
±0.5%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
25mOhms
Power Rating :
125mW
Series :
WSL-HP
330μm
Radiation Hardening :
No
Datasheets
WSL0805R0250DTG18
Vishay / Dale WSL0805R0250DTG18
WSL-HP Series, Metal Element, 25mOhms, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -65°C~170°C