WSL0805R0250DEA
Mfr.Part #
WSL0805R0250DEA
Description
RES 0.025 OHM 0.5% 1/8W 0805
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Resistance :
25mOhms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Contact Plating :
Tin
Height :
330μm
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Published :
1 (Unlimited)
Width :
1.27mm
Series :
WSL
Tolerance :
±0.5%
Radiation Hardening :
No
Length :
2.03mm
Power Rating :
125mW
Max Operating Temperature :
170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
WSL0805R0250DEA
Vishay / Dale WSL0805R0250DEA
WSL Series, Metal Element, 25mOhms, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -65°C~170°C