WSL0805R0240FEK
Mfr.Part #
WSL0805R0240FEK
Description
RES 0.024 OHM 1% 1/8W 0805
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Height :
330μm
Radiation Hardening :
No
Resistance :
24mOhms
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Power Rating :
125mW
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Factory Lead Time :
30 Weeks
Contact Plating :
Tin
Series :
WSL
Max Operating Temperature :
170°C
Packaging :
Bulk
Metal Element
Width :
1.27mm
Length :
2.03mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
WSL0805R0240FEK
Vishay / Dale WSL0805R0240FEK
WSL Series, Metal Element, 24mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C