WSL0805R0240FEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL0805R0240FEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.024 OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Radiation Hardening :
No
Composition :
Metal Element
Series :
WSL
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Depth :
1.27mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Resistance :
24mOhms
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Max Operating Temperature :
170°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Height :
330.2μm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Width :
1.27mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
Not
Power Rating :
125mW
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Length :
2.03mm
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
30 Weeks
Datasheets
WSL0805R0240FEA
Vishay / Dale WSL0805R0240FEA
WSL Series, Metal Element, 24mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C