WSL0805R0160FTG18
Mfr.Part #
WSL0805R0160FTG18
Description
RES 0.016 OHM 1% 1/4W 0805
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
16MOhms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2.03mm
Max Operating Temperature :
170°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Rating :
125mW
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Series :
WSL-HP
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
1.27mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
WSL0805R0160FTG18
Vishay / Dale WSL0805R0160FTG18
WSL-HP Series, Metal Element, 16mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C