WSL0805R0100FTG18
Mfr.Part #
WSL0805R0100FTG18
Description
RES 0.01 OHM 1% 1/4W 0805
Length :
2.03mm
Series :
WSL-HP
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Power Rating :
125mW
Factory Lead Time :
22 Weeks
Max Operating Temperature :
170°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Width :
1.27mm
Resistance :
10MOhms
Datasheets
WSL0805R0100FTG18
Vishay / Dale WSL0805R0100FTG18
WSL-HP Series, Metal Element, 10mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C