WSL0603R0400FEA18
Mfr.Part #
WSL0603R0400FEA18
Description
RES 0.04 OHM 1% 1/5W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
100mW
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
200mW
Weight :
2.012816mg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
0.0894V
Resistance :
40mOhm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Height :
457.2μm
Factory Lead Time :
44 Weeks
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Composition :
Metal Element
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Series :
WSL-HP
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.021 0.53mm
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Published :
Size / Dimension :
0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
Tolerance :
±1%
Datasheets
WSL0603R0400FEA18
Vishay / Dale WSL0603R0400FEA18
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WSL-HP Series, Metal Element, 40mOhm, 0.2W 1/5W, ±1%, -65°C~170°C