WSL0603R0300FEA
Mfr.Part #
WSL0603R0300FEA
Description
RES 0.03 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Mounting Feature :
Surface Mount
Military Standard :
Not
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.021 0.53mm
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Resistance :
30mOhm
Height :
457.2μm
Size / Dimension :
0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Series :
WSL
Power Rating :
100mW
Factory Lead Time :
44 Weeks
Working Voltage :
0.0548V
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
REACH SVHC :
Unknown
Max Power Dissipation :
100mW
Case Code (Metric) :
Depth :
760μm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Composition :
Metal Element
Radiation Hardening :
No
Datasheets
WSL0603R0300FEA
Vishay / Dale WSL0603R0300FEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WSL Series, Metal Element, 30mOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -65°C~170°C