WSL0603R0150FTG18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL0603R0150FTG18
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.015 OHM 1% 1/5W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Number of Terminations :
2
Composition :
Metal Element
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Series :
WSL-HP
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
15mOhms
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
WSL0603R0150FTG18
WSL-HP Series, Metal Element, 15mOhms, 0.2W 1/5W, ±1%, -65°C~170°C