WSHM2818R0400FEK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSHM2818R0400FEK
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
RES 0.04 OHM 1% 7W 2818
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Element
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package / Case :
Nonstandard
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Series :
WSHM2818
Resistance :
40mOhms
Size / Dimension :
0.280Lx0.181W 7.10mmx4.60mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Power (Watts) :
7W
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.069 1.75mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
WSHM2818R0400FEK
Vishay / Dale WSHM2818R0400FEK
WSHM2818 Series, Metal Element, 40mOhms, 7W, ±1%, -65°C~170°C