WSHM2818R0330FEA
Mfr.Part #
WSHM2818R0330FEA
Description
RES 0.033 OHM 1% 7W 2818
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
4.5974mm
Height :
1.7526mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
7W
Length :
7.112mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
7W
Size / Dimension :
0.280Lx0.181W 7.10mmx4.60mm
Package / Case :
Nonstandard
Min Operating Temperature :
-65°C
Height Seated (Max) :
0.069 1.75mm
Resistance :
33mOhms
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
170°C
Datasheets
WSHM2818R0330FEA
Vishay / Dale WSHM2818R0330FEA
WSHM2818 Series, Metal Element, 33mOhms, 7W, ±1%, -65°C~170°C