WRM0204C-160RFI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WRM0204C-160RFI
Manufacturer
TT Electronics
Package / Case
MELF, 0204
Datasheet
Download
Description
RES SMD 160 OHM 1% 1/4W 0204
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
TT Electronics
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Series :
WRM
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Composition :
Metal Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
Tubular
Size Code :
1506
Pbfree Code :
yes
Published :
2015
Military Standard :
Not
Terminal Finish :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Size / Dimension :
0.061Diax0.146L 1.55mmx3.70mm
Resistance :
160Ohm
Max Power Dissipation :
250mW
Package / Case :
MELF, 0204
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Pulse Withstanding
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
WRM0204C-160RFI
TT Electronics WRM0204C-160RFI
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WRM Series, Metal Film, 160Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    DIODE ARRAY GP 100V 200MA 4SMD
    DIODE ARRAY GP 100V 200MA 4SMD
    DIODE GEN PURP 100V 200MA 3SMD
    DIODE GEN PURP 100V 200MA 3SMD
    DIODE GEN PURP 100V 200MA 3SMD