WR12X5903FTL
Mfr.Part #
WR12X5903FTL
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 590K OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage Rating :
200 V
Resistance :
590 kOhms
Height - Seated (Max) :
0.030 (0.75mm)
Composition :
Thick Film
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Product Type :
Thick Film Resistors
Number of Terminations :
2
Packaging :
MouseReel
Features :
Height :
0.6 mm
Supplier Device Package :
Brand :
Walsin
Ratings :
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
100 PPM / C
Walsin
Mounting Style :
PCB Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Subcategory :
Resistors
Tolerance :
1 %
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Series :
WR
Technology :
Thick Film
Size / Dimension :
0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Width :
1.6 mm
Length :
3.1 mm
Datasheets
WR12X5903FTL
Walsin Technology WR12X5903FTL
WR Series, Thick Film, 590 kOhms, 0.25W, 1/4W, 1 %, -55°C ~ 155°C