WR12X1053FTL
Mfr.Part #
WR12X1053FTL
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 105K OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Failure Rate :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Length :
3.1 mm
Width :
1.6 mm
Surface Mount :
yes
Composition :
Thick Film
Technology :
Thick Film
Package Length :
3.1 mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Subcategory :
Resistors
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Size Code :
Temperature Coefficient :
100 PPM / C
Supplier Device Package :
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Resistance :
105 kOhms
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
0.6 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
200 V
Brand :
Walsin
Construction :
RECTANGULAR
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Packaging :
MouseReel
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
Package Height :
0.6 mm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.030 (0.75mm)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Termination Style :
SMD/SMT
Walsin
Pbfree Code :
yes
Voltage Rating :
200 V
Product Status :
Active
Product Type :
Thick Film Resistors
Number of Terminals :
2
Rated Temperature :
70 °C
Mounting Style :
PCB Mount
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, RATED AC VOLTAGE: 200V
Series :
WR
Tolerance :
1 %
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Package Width :
1.6 mm
Datasheets
WR12X1053FTL
Walsin Technology WR12X1053FTL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WR Series, Thick Film, 105 kOhms, 0.25W, 1/4W, 1 %, -55°C ~ 155°C