WR04X4752FTL
Mfr.Part #
WR04X4752FTL
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
RES 47.5K OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
62.5mW
Size Code :
0402
Lead Free :
Lead Free
Rated Temperature :
70°C
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Rated Power Dissipation (P) :
0.0625W
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Packaging :
Cut Tape
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
Molded
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, RATED AC VOLTAGE: 50V
Contact Material :
Tin
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
47.5kOhm