WR02X2490FAL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WR02X2490FAL
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 249 OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Features :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Walsin
Mounting Style :
PCB Mount
Application :
Automotive Grade
Resistance :
249 Ohms
Product :
Thick Film Resistors SMD
Series :
WR02X
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Subcategory :
Resistors
Product Type :
Thick Film Resistors
Packaging :
Cut Tape
Product Status :
Active
Ratings :
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Brand :
Walsin
Composition :
Thick Film
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Width :
0.3 mm
Height - Seated (Max) :
0.010" (0.26mm)
Qualification :
AEC-Q200
Length :
0.6 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
Termination Style :
SMD/SMT
Technology :
Thick Film
RoHS :
Details
Type :
General Purpose Resistor
Height :
0.23 mm
Power Rating :
50 mW (1/20 W)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage Rating :
25 V
Supplier Device Package :
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Tolerance :
±1%
Datasheets
WR02X2490FAL
Walsin Technology WR02X2490FAL
WR02X Series, Thick Film, 249 Ohms, 0.05W, 1/20W, ±1%, -55°C ~ 125°C