WR-80SB-VF-N1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WR-80SB-VF-N1
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish :
Gold
Pitch :
0.020 0.50mm
Series :
WR
Mounting Type :
Surface Mount
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Current Rating :
300mA
Stack Height :
4mm
Feature :
Board Guide
Height Above Board :
0.128 3.25mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Strip
Published :
Number of Positions :
80
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
2
Factory Lead Time :
14 Weeks
Orientation :
Straight
Stack Height (Mating) :
4mm 5mm 6mm
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
WR-80SB-VF-N1
JAE Electronics WR-80SB-VF-N1
Receptacle, Center Strip Contacts Strip 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 80 Positions WR Gold SMD/SMT