WR-50P-VF60-N1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WR-50P-VF60-N1
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN PLUG 50POS SMD GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Pitch :
0.020 0.50mm
Number of Positions :
50
Voltage - Rated DC :
300V
Termination :
SMD/SMT
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Polyphenylene
Factory Lead Time :
14 Weeks
Orientation :
Straight
Current Rating :
300mA
Insulation Resistance :
100MOhm
Stack Height (Mating) :
6mm 6.5mm 9mm
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Plug, Outer Shroud Contacts
Contact Material :
Bronze
Max Operating Temperature :
85°C
Height Above Board :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
Series :
WR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
2
Packaging :
Strip
Mount :
Surface Mount
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated AC :
200V
Color :
Black
Datasheets
WR-50P-VF60-N1
Plug, Outer Shroud Contacts Strip 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 50 Positions WR Gold SMD/SMT Bronze
WR-50P-VF60-N1 Overview
WR-50P-VF60-N1 Features
WR series
Package / Case: Strip
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -40°C