WP9-S024VA1-R6000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WP9-S024VA1-R6000
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT 24POS SMD GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Mount :
Surface Mount
Number of Positions :
24
Stack Height (Mating) :
0.8mm
Contact Finish :
Gold
Published :
Series :
WP9
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Above Board :
0.031 0.80mm
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Solder Retention
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Pitch :
0.016 0.40mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
WP9-S024VA1-R6000
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 24 Positions WP9 Gold