WP7A-S016VA1-R500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WP7A-S016VA1-R500
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT 16POS SMD GOLD
Stock
220
In Stock :
220
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Number of Positions :
16
Pitch :
0.016 0.40mm
Number of Rows :
2
Feature :
Solder Retention
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Mount :
Surface Mount
Series :
WP7
Height Above Board :
0.028 0.71mm
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Plating :
Gold
Number of Pins :
16
Stack Height (Mating) :
0.7mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Finish :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
WP7A-S016VA1-R500
JAE Electronics WP7A-S016VA1-R500
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 16 Positions WP7 Gold
WP7A-S016VA1-R500 Overview
It comes in Receptacle, Center Strip Contacts packaging.In order to package the product, a Tape & Reel (TR) case is used.The device's mounting type is Surface Mount.It belongs to the WP7 Series of products.When operating, it is possible to ensure that Solder Retention is maintained.It is necessary to use a Surface Mount socket in order to mount this part.The device is equipped with 16 pins.
WP7A-S016VA1-R500 Features
WP7 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
16 pins