WP6-S030VA2-R6000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WP6-S030VA2-R6000
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT 30POS SMD GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Stack Height (Mating) :
0.8mm
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Surface Mount
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Number of Rows :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Pitch :
0.016 0.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
30
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Feature :
Solder Retention
Height Above Board :
0.031 0.80mm
Series :
WP6
Datasheets
WP6-S030VA2-R6000
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 30 Positions WP6 Gold